Rólunk
A RAK folyamat
Hogyan kezdődött minden?
A PAR-folyamatunk 2022 októberében és novemberében tartott képzéssel kezdődött, amely összehozta a csapatot, lefektette a csoport szabályait, beleértve a döntéshozatalt is, és megteremtette a PAR-módszer és a migránsok magyarországi integrációjának témája közös megértésének alapját. A kutatók egy 12 fős, Magyarországon élő migránsokból álló csoport volt, akik az Artemisszió Alapítványhoz és annak Mira nevű interkulturális közösségéhez kapcsolódtak. A csoport 10 női és 2 férfi kutatóból állt, akik 8 országból érkeztek: Indiából, Iránból, Jordániából, Koszovóból, Mexikóból, Nigériából, Ukrajnából és Ugandából, különböző háttérrel, különböző céllal tartózkodtak Magyarországon. A csoport 2022 novembere és 2023 novembere között minden szerdán 18:00-20:00 óra között találkozott az Artemisszió Alapítvány két munkatársának koordinálásával, akik a foglalkozásokat vezették és rendszeres támogatást és konzultációt nyújtottak.
2022 novembere és decembere között határozták meg a kutatási témát, és a kutatók egyetértettek abban, hogy a migránsok egyik legégetőbb kihívása Magyarországon az információhiány. A téma megtalálása után megfogalmazták a kutatási kérdést: "Hogyan befolyásolja az információhiány a migránsok oktatáshoz, egészségügyi ellátáshoz, családi ellátásokhoz, munkavállaláshoz és vízumhoz való hozzáférését Magyarországon?". A tanulmány általános megállapítása, hogy a szolgáltatások Magyarországon gyakran a migránsok számára is elérhetőek, azonban a hozzáférést a nyelvi akadályok és az információhiány akadályozza. Ezek az akadályok különösen az egészségügyi ellátás és a családi ellátások területén vannak jelen.
2023 áprilisa és májusa között az Európai Unió MMIA (Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap) által finanszírozott SHAPE projekt keretében tanulmányutakon vettünk részt Portugáliában, Olaszországban és Németországban, hogy többet megtudjunk arról, hogyan támogatják ezekben az országokban a migránsok integrációját és részvételét, és milyen szerepet játszanak ebben az önkormányzatok. Megállapítottuk, hogy a migránsok számára megbízható és hozzáférhető információk biztosítása kulcsfontosságú a sikeres integrációhoz.
A projektben tett utazásunk és kutatásaink eredményeként született meg ez a Navigate Hungary elnevezésű weboldal, amely megbízható és hozzáférhető információkat nyújt a migránsok számára a magyarországi szolgáltatásokról, lehetőségekről és a mindennapi életről.
Hands